Életviteli mentorhálózat autizmussal élő felnőttek részére

Támogassa a főváros közösségi költségvetésének ötletpályázatán szavazatával az életviteli mentorhálózat létesítését, felnőtt autista személyek részére. Legyen a mai jó cselekedete, hogy ennek a hiánypótló ötletnek a megvalósítása érdekében leadja szavazatát. Nem elég ha csak ön szavaz. Még többet tud segíteni, ha erre biztatja rokonait, barátait, ismerőseit. Tudjuk, hogy ezt csak száz emberből egy teszi meg. Legyen Őn a kivétel, mert csak így nyerhetünk. Több ezer fővárosi felnőtt autista és családja várja ennek megvalósulását.

Jelenleg nincs a fővárosban egy olyan, folyamatosan működő, szakszerű, állami szociális szolgáltatás a több ezer, családjában élő felnőtt autista személy számára, ami szakmai segítséget tud nyújtani nekik, a szükséges és igényelt mértékben, életvitelük támogatásához, önállóságuk növeléséhez,  munkavállalási, lakhatási és más jelentkező problémáik megoldásához. Egy olyan intézményre lenne szükség ami például a több vidéki támogatott lakhatással megvalósuló intézményeknél már jól működik és képes megfelelő szolgáltatási hálózatot, gyűrűt rendelni az autizmussal élők részére, különösen ha már nem számíthatnak szüleikre.

Amennyiben azt szeretné, hogy a mi ötletünk nyerjen, kérjük, hogy a kategóriánkban csak minket jelőljön meg.

Szavazatát ide kattintva is leadhatja: https://otlet.budapest.hu/projektek/571

Mottónk: Neki ki segít? – Mentorral épül a jövő!  

A közösségi költségvetés szavazásán való részvételhez előbb regisztrálni szükséges ha tavaly nem tette már meg. Minden kategóriában választani kell javasolt projektet, de ez nem jelent sok időt. Kérem regisztráljon!

Életviteli mentorhálózat autizmussal élő felnőttek részére

Az ötlet

A fővárosi közösségi költségvetés honlapján is olvasható az ötlet alábbi rövidített leírása, ami alapján szavazásra érdemesnek bizonyult a javaslat..

Leírás

Egy olyan, jelenleg hiányzó életviteli szociális mentorhálózat létrehozása, amely autizmussal élő felnőtteket életük során segít, támogat és koordinálja a szociális ellátási gyűrűjüket.

Mire megoldás?

Autizmussal érintett felnőttek gyakran szembesülnek olyan életvitelbeli kihívásokkal, amelyek érintik például munkavállalásukat, lakhatásukat – jelenleg ezen a téren kevesen kapnak megfelelő segítséget. A szakmai mentorhálózat tevékenysége jelentősen javíthatja kirekesztettségüket.

Leírás

Hiányzik a szociális ellátó rendszerben a többnyire otthon, szüleivel élő, idősödő autista felnőttek ellátását, életviteli támogatását nyújtó állami szolgáltatás. Hozzon létre a Főváros részükre hiánypótló módon egy szakmai alapú, koordinációs életviteli mentor hálózatot, egy szociális szolgáltatást, a támogatott életvitelük, munkavállalásuk, lakhatásuk segítése, egyéni fejlesztésük koordinálása érdekében! Feladtuk lenne felmérni a szükségleteiket, elkészíteni és folyamatosan karban tartani gondozási szolgáltatási tervüket, követni életútjukat, valamint koordinálják a működő kerületek szociális intézményeinek segítségével a szükségleteiknek megfelelő szolgáltatási gyűrű létrehozását, segítik támogatásukat, fejlesztéseiket és lakásproblémáik megoldását. Kezdetben 3-4 fő autizmus specifikus képesítéssel rendelkező szakemberből álló szervezet elég, ami létrehozásával 100-150 fő bevonható a hálózatba. A hálózat a kerületi szociális intézményrendszerrel és a civil szervezetekkel működne együtt.

Miért jó, ha megvalósul az ötleted?

Egy Angliában készült kutatás× szerint a hajléktalanok 12,3%-a volt diagnosztizálható autizmussal, ami körülbelül tízszer több, mint ahogy ezt a lakosságon belüli arányuk indokolni. Budapesten sem lehet más. Budapesten nincs olyan autizmus specifikus intézmény, szervezet, amely egész életükön át segíti az autizmussal élőket életvitelük kialakításában, fejlesztésükben, életútjuk nyomon követésében, a szolgáltatási gyűrű kialakításában. Amennyiben lenne ilyen az elősegíthetné, hogy kevesebben kerüljenek az utcára, mert sokuk képes lenne az önállóbb életre és munkára, kellő támogatás mellett. A vidéki lakhatási intézményekben élő autista embereknek törvényileg előírt módon komplex szükségletfelmérés alapján félévente felülvizsgálandó egyéni szolgáltatási tervet kell készíteni, benne az igénybe veendő szociális és egészségügyi háló elemeivel. A jelenleg otthon lakó, esetenként súlyos problémákkal küzdő, de munkaképes és önálló életre is képes autista személyek részére ez nem elérhető.

Forrás: University College London, Alasdair Churchard és munkatársai 2018

KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK

Milyen tevékenységeket végezne a az életviteli mentorhálózat?

Az életviteli mentorhálózat a szociális ellátásról szóló rendelkezésekből a Támogató szolgálatok és a Támogatott lakhatásról (lakhatás nélkül) szóló ellátási formák részbeni feladatait végezné:

-Életviteli tanácsadás

-Szükségletek felmérése

-Támogatási terv készítése és a végrehajtásának koordinálása

-Munkavállalási tanácsadás

-Önálló lakhatásra felkészítés

-Gyógypedagógiai tanácsadás

-Egyéni fejlesztés

-Esetvitel, nyomonkövetés

-Szolgáltatatások szervezése, szolgáltatási gyűrű kialakítása

Kik dogoznának az élviteli mentorhálózatban?

Fontos, hogy szakszerű ellátásban részesüljenek a mentorhálózat által támogatottak, ezért csak a szociális törvény által meghatározott szakmai végzettséggel rendelkező gyógypedagógusok, pszichológusok és szakemberek fogják a tevékenységet irányítani

Önkéntesek is részt vesznek-e a mentorhálózat működésében?

A mentorhálózat működésének fontos eleme lehet az erre felkészült érintettek és szülők önkéntesként való igénybe vétele. Nem lenne jó, ha az ő munkájukra nem számítanának.

Mik a legfontosabb szakmai céljai egy mentorhálózatnak?

A pontos szakmai célokat a megvalósítás során, a támogatott személyek ismeretében jelöli ki a megvalósító, de a legfontosabb, hogy annyi egész életen át tartó, szükséges és elégséges gyógypedagógiai, életviteli támogatást nyújtson a felnőtt autizmussal élőknek amennyi életminőségük fenntartásához, javításához igényelnek.

Mi a logóban szereplő Kék fa mentorhálózat?

A Kék Fa Mentorhálózat egy fantázianév. Kék F(fővárosi), A(autizmus) Mentrohálózat nevet adtuk győztes projektként megvalósuló, jövőben létrejövő intézménynek.

Miért lenne jó, ha lenne az autizmussal élő felnőtteknek életviteli mentora ill. miért lenne jó, ha létrejönne egy életviteli mentorhálózat?

(Szülők gondolják)

Önálló életvitel, tanácsadás: Szakszerű segítséget, tanácsokat kaphatnának az autisták olyan napi tevékenységekben, amelyeket egyedül is el tudok végezni, de segítségre van hozzá szükségem. A mentor rendszeresen felmérné az ellátási szükségleteket, segítene megtervezni a szakmai feladatokat, a háztartási ismeretek elsajátítását, a napirend kialakítását, de például komolyabb pénzügyek intézésében is lehetne rá számítani. Tudnák kitől és miben, milyen gyakorisággal és mikor érdemes segítséget kérni a napi ügyekben és kihez forduljanak váratlan helyzetekben.

Fejlesztés:Gyerekkorban kaptak fejlesztést abban, hogyan kommunikáljanak, hogyan igazodjanak el a kapcsolatokban, felnőttként is nagy segítség lenne ilyen típusú támogatás.

Lakhatás:Egy mentor segítene az önálló lakhatás során felmerülő helyzetek megoldásában, az ügyintézésekben, krízishelyzetek esetén lenne kitől segítséget kérni. Betegség esetén segít a megfelelő orvosi ellátáshoz jutni, a megfelelő szociális ellátást megtalálni. Lenne kivel átbeszélni a nap eseményeit.

Munkavállalás: Egy mentor segítene abban is, ha munkahelyet szeretne  váltani az autizmussal élő, vagy új munkahelyre lenne szüksége. Segíthetne a munkahelyen beilleszkedni, a munkavállalóval megértetné miben más, mik az erősségei, milyen körülmények között tud jól dolgozni.

Szabadidő. A mentor segíthetne a szabadidőt közösségben eltölteni, vagy találni olyan hobbit, szabadidős tevékenységet, amiben jól érzik magukat

Esetvitel: Megnyugtatna az a tudat, hogy ha már a szülők nem tudják segíteni őket mert meghalunk, akkor élete során tud kire számítani, segítséget kérhet, ha bajba kerül, ha félreértik, vagy konfliktusba keveredik.

Kommunikáció, érdekérvényesítés: A mentor támogatná az érdekeik érvényesítését, a jogaik elérésében. A mentorok révén többet tudnának az emberek az autizmusról és jobban megértenék mit miért csinálnak. Többen állnának az autizmus mellé segíteni.

Nyomon követés: Mindannyiuknak különböző támogatásra van szükségünk, nagyon fontos, hogy a mentor jól ismerje a mentoráltat, életük során mindvégig segítsen céljai felállításában, azok elérésében. A mentor támogatna a kudarcok és krízisek idején, és lenne kivel megosztani a sikereket, örömöket. Olyan bizalmi ember, akivel kölcsönösen megbíznak egymásban, akire mindig lehet számítani.

Közösségi költségvetés (az otlet.budapest.hu honlap alapján)

Mindenki szeretne egy számára kellemesebb, élhetőbb, jobban használható környezetet kialakítani. Ez jelentheti szűkebb és tágabb lakókörnyezetünket, vagy akár egész Budapestet. Bizonyára veled is előfordult már, hogy azon fantáziáltál, hogyan alakítanád át a környéket, ahol élsz, mire használnál kihasználatlan területeket, hogyan tennéd mindenki számára jobbá a város egy-egy pontját. A közösségi költségvetés pont ilyen (kisebb) fejlesztésekre, változtatásokra ad lehetőséget.

Budapest városvezetése elkötelezett a nyitott döntéshozatal és a lakosság minél nagyobb fokú bevonása, aktivizálása mellett. Ez azt jelenti, hogy a városvezetés a fontos kérdésekben nem akar az emberek megkérdezése, véleményeik, céljaik, elvárásaik megismerése nélkül dönteni. A közösségi költségvetés ezért 2020. évi elindítása óta minden évben elérhető a város lakói, használói számára.

Ha az aktuális ötletbeadási vagy a szavazással kapcsolatos szabályokra vagy kíváncsi, ezeket ITT keresd.

Életviteli mentorhálózat autizmussal élő felnőttek részére

Gyakran Ismételt Kérdések

MI AZ A KÖZÖSSÉGI KÖLTSÉGVETÉS?

A közösségi költségvetés egy olyan – általában önkormányzati – program, amelynek keretében a település költségvetéséből bizonyos összeg felhasználására a város lakói tehetnek javaslatot. A fővárosi közösségi költségvetés keretében 1 milliárd forintos keretből valósítja meg az önkormányzat a lakosok által beadott ötletek közül a legnépszerűbbeket.

Röviden összefoglalva a közösségi költségvetés éves ciklusa ezekből a szakaszokból áll:

  1. Ötletbeadás
  2. Az ötletek szakmai értékelése, szükség esetén fejlesztése, összevonása
  3. Szavazás a jóváhagyott, szavazólapra kerülő ötletekre
  4. Megvalósítás

MILYEN ÖTLETEKET LEHET BEADNI?

Olyan ötletet adj be, aminek megvalósulásával sokak életminősége javulhat, sokak érdekét szolgálja.

Ami fejlesztés, nem pedig karbantartás vagy szabályozás.

Ami belefér a költségkeretbe.

Ami önkormányzati tulajdont érint.

Ami illeszkedik a városfejlesztési célokhoz.mi nem valamely meghatározott művészeti alkotást hozna létre:.

Forrás: https://otlet.budapest.hu/oldal/bovebben-a-kozossegi-koltsegvetesrol

Életviteli mentorhálózat autizmussal élő felnőttek részére

Bővebben a támogatott életvitelről és a lakhatásról

Amennyiben bővebben szeretne olvasni a támogatott életvitelről itt olvashat róla.

A közösségi költségvetési szavazáson való részvételhez ill. az Ön döntéséhez érdemes megismerni bővebben, mit jelent a támogatott életvitel, milyen külföldi példák vannak és milyen összefüggés van a támogatott életvitel és a támogatott lakhatás között.

Az autizmussal élő gyermeket nevelő szülők aggodalommal gondolhatnak arra az időre, amikor már majd nem tudják gyermeküket segíteni, ellátni és már nem lesz ott számára az a gondoskodó szülői háttér, ami egész életén át kísérthette az érintett személyt. Bár hazánkban folyamatosan fejlődik az autizmussal élő személyek ellátása, a felnőtt, egyre idősödő korosztálynak nincs a létező, kisszámú, civil működtetésű vidéki lakóotthonokon kívül, más biztonsággal elérhető autizmus specifikus ellátási alternatívája. Sőt a fővárosiak részére még ilyen autizmus specifikus szociális ellátási forma sincs.

A diagnosztizált esetek száma egyre növekszik, így a felnőtt korosztályban is egyre több autizmussal élő személyt találhatunk. Ezáltal pedig egyre inkább nő az igény a megfelelő szolgáltatásokra, támogatásokra és lakhatási lehetőségekre az autizmussal élő felnőttek számára. A megfizethető és megfelelő lakhatás, a munkára, önkénteskedésre, tanulásra való lehetőségek, az elérhető egészségügyi és támogatói szolgáltatások megléte pedig a jobb életminőséghez vezetnek.

Először az USA-ban kezdett elterjedni a nagyápoló-gondozó intézménybe kényszerülők emberibb, esélyeiket növelő, személyközpontú ellátásának és valós választási lehetőségeket kínáló életének igénye kapcsán a támogatott életvitel, majd Angliában is megindult a nagy szociális intézmények támogatott életvitel alapelvein nyugvó kisebb lakóegységekre történő lebontása, önállóbb, függetlenebb és teljesebb életet eredményező átalakítása. Magyarországon is elkezdődött ez a kitagolási folyamat az ápolást-gondozást nyújtó szociális intézményi férőhelyek stratégiájáról szóló kormányhatározattal. Az első hat, pályázatot nyert intézményben, ahol idősek, betegek, fogyatékosok egyaránt élnek, már ezen gondolatok alapján indult az átalakítás. Szakmai vélemények szerint  ez jó megoldást hozott a  nagy intézményben élő személyeknek, de nincs válasz a majd ezután intézménybe kényszerülők számára, köztük a ma még családban élő autista felnőtteknek.

Támogatott életvitel az, amikor együttesen valósul meg az ember életében az önállóság és a közösség általi befogadás. Az önálló, de támogatott életvitel megvalósulását segíthetik például a különböző támogatott lakhatási formák, a támogatott döntéshozatal, a támogatott foglalkoztatás.

A támogatott életviteli szolgáltatás, amikor szükségessé és lehetségessé válik a támogatott lakhatás előszobája lehet.

A támogatott lakhatás a fogyatékossággal élő személyek, a pszichiátriai betegek és szenvedélybetegek részére biztosított ellátás, amely individualizáltan (életkor, egészségi állapot, önellátási képesség) nyújt lakhatási szolgáltatást, valamint egyéb, az érintettek autonómiáját elősegítő szolgáltatást (pl. mentálhigiénés és szociális támogatás, a közszolgáltatások és a társadalmi életben való részvételt segítő szolgáltatások, szállítás, pedagógiai és egyéb tanácsadás, háztartási segítség, az egyén komplex szükségletfelmérése alapján felügyelet, étkeztetés, gondozás, készségfejlesztés stb.)

Az ellátási szükséglet személyenként eltérő, a 24 órás ellátást igénylőtől kezdve a heti, havi rendszerességet igénylő ellátásig terjedhet. Van, akinek állandó felügyelet kell, van, aki képes az önállóságra, azonban minden autizmussal élő embernek egész életen át tartó támogatásra van szüksége.

A szülők gyermekük különböző módozatú önálló lakhatásának megoldásában keresik a távozásuk utáni gondoskodás lehetőségét. A támogatott lakhatás nem csak a lakóhelyre terjed ki, hanem egész életen át tartó, támogatott életviteli szolgáltatást jelent. Ha az élet úgy hozza, hogy egyik napról a másikra költözni kell, vagy egyedül élni, akkor, autista személyekről lévén szó, későn jöhet az önálló életre felkészítés megkezdése. A felkészítést akár éveket is igénybe vehet. Azaz hiába van lakása egy autizmussal élő felnőttnek, mellé szakszerű életviteli segítséget is nyújtani kell. A támogatott életviteli szolgáltatás, mint szakmai, intézményi és fejlesztési igényt jelző, önálló fejezet.

Az USA-ban egyébként hat különböző szintű lakhatási szolgáltatást is megkülönböztetnek. A támogatott lakhatáson kívül létezik egy úgynevezett átmenetei lakhatási modell, ami egy rövidtávú lehetőséget kínál fel, amely általában pár hónap, vagy maximum 2 év. Az idő lejárta után az egyén visszakerül eredeti lakókörnyezetébe, vagy egy új lakhatási környezetbe. Ezen a programon belül három típus létezik. Az első intenzív viselkedési értékelést és fejlesztést ad azoknak, akiknek súlyos viselkedési problémáik vannak, a második a mindennapi élethez szükséges képességek, készségek fejlesztésében segít azoknak, akik remélhetőleg önállóan fognak tudni élni, a harmadik pedig a kollégiumban való elhelyezkedéshez nyújt segítséget. Amerikában az ellenőrzött, irányított lakhatás (supervised living) igénybevételekor az autizmussal élő személy több útmutatást és irányítást kap a mindennapokban, mint az ott meglévő támogatott lakhatás során. A segítők a nap 24 órájában elérhetőek, és szükség szerint segítik a lakókat a mindennapi teendőjük elvégzésében. A következő lakhatási szolgáltatás a lakóotthonok, melyek kis lakóegységek, ahol általában 8 vagy annál kevesebb személy él. A segítők itt is a nap 24 órájában a lakók rendelkezésére állnak, együtt tervezik meg a napi teendőket, segítik őket a mindennapokban, szükség szerint gondozzák is őket. A szociális farmokon pedig az autizmussal élő személyek a segítőkkel együtt egy közösséget alkotva élnek külön házakban, ahol a családjaik és velük élhetnek. Munkalehetőséget is kapnak, együtt dolgoznak egy farmon, és különböző programokat szerveznek. Az Intermediate Care Facility program egy állam által finanszírozott lehetőség. Ezek lehetnek sok létszámú és lakóotthon méretű lakóegységek is. Az itt élőknek ez a program gondozási, ápolási, egészségügyi segítséget nyújt. Magyarországon is létezik több típusú lakhatási szolgáltatás, például hazánkban is van szociális farm, azonban ezek férőhelye véges.

Az autizmussal élő felnőtteknek a szülőktől való kényszerű vagy önkéntes elszakadás még nehezebb, mint egyébként minden más embernek. Emiatt az erre való felkészülés sem történhet egyik napról a másikra, sokszor évekig tarthat, ezért fontos az önálló életre való felkészülés, felkészítés. Az autizmussal élő fiatalnak sokszor évente nem is egyszer szükség lehet munkahelyet találni, krízisállapotát kezelni, életviteli tanácsadás nyújtani. A legnagyobb szolgáltatási űr tehát ott jelentkezik, hogy az iskolából kikerült, strukturált életükhöz olyan fontos munkavállalási időszak kezdetén a felnőtt nem intézményben élő autistáknak nincs még szervezett szakmai irányítással egybekötött szolgáltatási rendszere, sejthető módon anyagi és szakmai okokból. Közismert, hogy sok autista fiatal képes önálló munkát is vállalni, de még ma is kevés a munkalehetőség, akár a nyílt piacon, akár a védett munkahelyeken.

Magyarországon, és a világon is évről-évre egyre több gyermek éri el a felnőttkort és egyre több felnőttnek lenne szüksége arra, hogy esélyt kapjon az önálló életre, hogy lehetősége legyen munkába állni és lakóhelyet találni. Bár a legtöbben még fiatal felnőttek, egyre többen lesznek, akiknek idősödő szüleik nem fognak tudni tovább segítséget nyújtani. Fontos lenne, hogy a társadalom felismerje saját hasznát is abban, hogy a fogyatékossággal, és így az autizmussal élő emberek is részesei világunknak, köztünk élnek, és segítséggel ők is képesek aktív tagjai lenni közösségüknek.

A hazai ellátás jogi kereteit, a szociális háló legfőbb elemeit a  szociális igazgatásról és szociális ellátásokról   szóló 1993. évi III. törvény határozza meg, benne a támogatott lakhatás (75.§) kérdésével. Feladatunk, hogy az ebben rejlő lehetőségeket kihasználjuk, szükség esetén véleményünkkel munkánkkal formáljuk az ellátás módját.

A támogatott életvitelről további információkat tudhat meg kiadványainkból. (link)

Irodalom

  • Resnik, D. D., & Blackbourn, J. (2009). Opening Doors: A Discussion Of Residential Options For Adults Living With Autism And Related Disorders. Arizona: Urban Land Institute Arizona, Southwest Autism Research & Resource Center and Arizona State University. https://www.autismcenter.org/sites/default/files/files/openingdoors_print_042610_001.pdf (letöltés: 2018.05.23.)
  • Graetz, J. E. (2010). Autism grows up: opportunities for adults with autism. Disability & Society, 25(1), 33-47. doi: 10.1080/09687590903363324 (letöltés: 2018.05.17.)
  • Szilvia, Halmos. (2019). Támogatott életvitel és támogatott döntéshozatal–a CRPD 12. és 19. cikkének konzisztens végrehajtásának lehetőségei Magyarországon. Pázmány Law Working Papers, 2019/3. sz.
  • Bugarszki, Z. (2011). Intézménytelenítés Magyarországon a mentális problémák kezelése területén.
  • Chair et al., 201

Kapcsolat

Adatvédelem

Az adatvédelmi tájékoztatónkat itt olvashatja el.