Autizmus jellemzői
Az autizmus triász területén jelentkező fő tünetek jellemzői a következők.
Szociális károsodások
Az autistáknak gyakran nehézséget jelent a szociális interakció és a kapcsolatteremtés. Ennek a tünete már csecsemőkorban megmutatkozhat: nem szeretnek kézben lenni, nem nyújtják fel a karjukat, ha fel akarják venni őket, és hiányzik mások viselkedésének az utánzása. 4-5 éves kortól sok autista kétségbeesik, ha le kell válnia a szüleitől, de nem nagyon fordul a szüleihez támogatásért új helyzetekben. Többnyire őket sem üdvözlik világos, pozitív módon. Hiányzik mások viselkedésének spontán utánzása, és szegényes néhány interakció, például mutatás, adás.
Kommunikáció
Csecsemőkorban a párbeszédszerű gagyogás hiányzik. Az autista gyermekek felénél nem fejlődik ki a funkcionális beszéd, az ilyen autisták nagy része súlyos értelmi fogyatékos is. A nyelvet a másik fele is későn sajátítja el. A kommunikáció deviáns jellegű. Jellemző a nyelv értésének és a szemkontaktus hiánya. Sok autista nem mutatja, hogy reagálna zörejekre, míg bizonyos hangokra reagál. Nem folytatnak kölcsönösséget igénylő párbeszédet. A névmásokat gyakran felcserélik. Reklámok szövegét vagy másoktól hallott mondatokat ismételgetni szoktak (echolália), de ez tartalmilag nincs összefüggésben mások kommunikációjával. Egyes szavak helyett időnként új szavakat alkotnak.
A korlátozott, repetitív érdeklődés és a viselkedés
A játékszereket nem használják rendeltetésszerűen. Sok autistát érdekelnek a tárgyak érzékelhető tulajdonságai. Gyakoriak a sztereotip, repetitív mozgások, például a kéz és az ujjak mozgatása, tárgyak pörgetése. Egyes autisták szándékosan sérüléseket okoznak maguknak. Sok autista gyermekben kötődés alakulhat ki bizonyos tárgyak iránt. Kialakulhat speciális érdeklődési vagy tevékenységi kör is. Ritkán próbálgatják a szülők cipőit vagy ruháit. A képzeletgazdag játék ritka. Felzaklathatja őket, ha a napi rutintól el kell térniük, vagy ha a környezetükben jelentéktelen változás történik. [1]
12 Lord, Catherine – Rutter, Michael: Autizmus és pervazív fejlődési zavarok. Autizmus Alapítvány, Budapest, 1996. 18-22.
Kép forrása: Kép1